Čtvrtá porucha příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy jsou poměrně často probíraným tématem. Pojem bulimie, anorexie anebo záchvatové přejídání tak zná téměř úplně každý, a tak si také každý moc dobře uvědomuje, jak nebezpečné tyto nemoci, které mají především psychický původ, jsou. V posledních pár letech se ale začíná mluvit o čtvrté poruše, kterou je takzvaná ortorexie.

Zdravý životní styl je jistě velice prospěšnou záležitostí a každý z nás by si měl alespoň nějaké základy z tohoto směru přenést do vlastního života. Co je ale moc to je příliš. Zkrátka a jednoduše nic se nesmí přehánět. A to ani zdravé stravování. Pokud se vše přehoupne do extrému, jedná se právě o ortorexii.

Chléb s pomazánkou

I když se o této nemoci moc často nemluví neznamená to, že se jedná o úplnou novinku dnešní doby. Ortorexie byla zaznamenána již před čtyřiceti lety. Proč zrovna ale v této době? Vysvětlení je jednoduché. Zrovna v této době se totiž začalo na ženské tělo hledět z jiného pohledu a krása ženy začala být posuzována podle hubenosti její postavy. Rozvíjet se tak začalo nejen cvičení ale také zdravé stravování, které se v průběhu posledních let posunuly ještě více dopředu a byly vyrobeny další náhražky nezdravých potravin.

zeleninový špíz

Orthorexie je stejně jako anorexie anebo bulimie hlavně psychickou poruchou a začíná velice pozvolna. Typickým spouštěčem můžou být například klasické diety, kdy vyřadíme ze svých jídelníčků určité potraviny, které ve většině případů nepatří zrovna k těm nejzdravějším. Po určité době tohoto omezení začneme na našem těle pozorovat pozitivní změny, které se vám začnou velice líbit a vy začnete být konečně spokojeni se svou postavou. Na mysli vám ale najednou vytane myšlenka, že kdybyste omezili ještě nějaké další potraviny a začali se stravovat ještě zdravěji, vaše výsledky by byly mnohem lepší. V konečné fázi tedy můžete dojít až do toho, že se z vás stane ortorektik. Začnete si tedy hlídat každé jídlo, svůj jídelníček si budete plánovat klidně i na týden dopředu a bude se skládat pouze ze zdravých potravin, které musí být samozřejmě jen v té nejlepší kvalitě, nastavíte si svá vlastní přísná pravidla týkající se stravy a budete se bát pozřít cokoli, co by nevyhovovalo vašim přísným požadavkům. Pokud by k něčemu takovému došlo, dostavily by se okamžité výčitky a vy byste museli svou laťku omezení za trest posunou mnohem výš. V konečné fázi se tak celý váš život točí jen a jek kolem jídla.

Osoby s touto nemocí mají ve většině případů velice nízký bmi index Bmikalkulacka, což sebou samozřejmě nese velkou spoustu úskalí. Nejlepší pomocí může být promluvení si s někým blízkým, kdo by této osobě ukázal, o co všechno v životě přichází a že nejlepší je jít střední cestou. V nejhorším případě je nutná léčba za pomocí terapeutů.