Sršni: jak je rozpoznat a co dělat v případě nebezpečí

Jak to na jaře začíná

Sršní královna je aktivní v hledání vhodného místa pro stavbu svého obydlí. Začne s tím hned po probuzení z hibernace, ve které přečkala zimní období. K životu přichází s příchodem prvního jarního tepla. Tento nepříjemný hmyz, který budí respekt svou velikostí, je velice sociální a žije v komunitě. Ta si na místě, které královna vybere, začne budovat bezpečné útočiště a centrum pro vývoj nové generace hmyzu. Své úly si staví velice často v okolí lidských příbytků a také přímo v domech. Můžete na ně narazit v komíně, na půdě, pod střechou u domu, v hospodářských stavbách, kam je dobrý přístup a kde mají klid na stavební práce.

sršní hnízdo1

O sršních

Sršni jsou v naší přírodě velmi rozšířeným hmyzem, ze svého rodu jsou také největším a nejagresivnějším druhem. Neútočí ale zbytečně a svévolně. To většinou jen obtěžují svou přítomností a vyvolávají v lidech nepříjemné pocity. Opravdový útok přijde pouze v okamžiku, kdy se cítí v ohrožení, nebo je podráždíte. To potom směle zaútočí a bodají. V bodnutí je obsažený jed, který může pro lidský organismus být nebezpečný. Většina lidí jedno žihadlo přežije, ale může dojít i k masivnímu napadení a takový sršní útok je potom příčinou těžkých zánětů, nebo v extrémním případě může člověk i zemřít. Obsah jedu u jednotlivých jedinců je daný hlavně jejich velikostí. I když se vám po bodnutí nic vážného nestane, jde o bolestivou záležitost.

Je proto dobré vědět, jak se v přítomnosti tohoto hmyzu chovat

Je dobré vědět, že sršeň je hmyz, který má stejnou fyziognomii jako vosa, ale odlišuje se od ní barvou a velikostí. Má hnědočervenou barvu se žlutými a černými pruhy a je mnohem větší než vosa.

sršní hnízdo2

Díky své masožravé povaze nejsou sršni přitahováni sladkými látkami nebo květinami (k opylování), ale jiným hmyzem, včetně včel. Přitahuje je dokonce i lidský pot. Ve skutečnosti jsou feromony sršňů značně rozvinuté a to natolik, že se mezi nimi používají jako komunikační prostředek. Prostřednictvím těchto látek jsou schopni zachytit nebo rozpoznat jiné bytosti stejného druhu. Porozumí dokonce vyslanému tísňovému volání nebo varování.

Hnízda a co dělat při jejich nálezu

Hnízda sršňů mají tvar voštiny a jsou umístěna v dobře chráněných místech. Je nežádoucí se k nim přibližovat https://cs-cz.facebook.com/help/instagram/1827844047447474%3Fhelpref%3Duf_permalink a způsobovat v jejich okolí ruch. Mohli by se cítit v ohrožení a zaútočit.

V každém případě se doporučuje pro eliminaci hnízda kontaktovat specializovanou společnost, která má prostředky a zkušenosti s likvidací sršních hnízd. V tomto případě není na místě kutilsky experimentovat a zbytečně tak tento vlezlý a nepopulární hmyz dráždit.