Semínko či sazenička?

Ještě než milovníci zahradních prací začnou připravovat záhony na výsadbu, musí udělat zásadní rozhodnutí. Vybrat si ze dvou možností, které se nabízejí. Buď zasadit semínko přímo do země, bez předpěstování. Anebo sazenici nechat před sadbou naklíčit v připravených nádobách.

pampelička

Pokud se rozhodnete pěstovat kytičky či zeleninu přímo ze semínek, můžete s výsadbou začít hned, když se venku oteplí. Důležitá je připravenost půdy a tak je vhodné počkat, až pominou přízemní mrazíky. Které by mohly rašící rostlinku spálit. Výhodou tohoto sázení je fakt, že rostlinka, která si vybojuje svoje místo na slunci, už málokdy uvadne. Abyste měli jistotu, můžete na záhony natáhnout speciální krycí plachty, které je v prvopočátku ochrání. Nejvíce to oceníte u semínek, která mají kratší dobu rašení. Nejvhodnějším hnojivem, které je možné přidat přímo do hlíny k sazenici, je přírodní. Z banánových slupek. Ty se buď nakrájejí, nebo namelou a zamíchají s vodou, aby z nich vznikla hustá kaše. Ta se aplikuje přímo do hlíny, nebo do konve s vodou. A záhony se mohou tímto přírodním hnojivem zalévat.

sedmikráska

Pokud se rozhodnete předpěstovat si vlastní sazeničky, s jejich přípravou můžete na jaře začít bez ohledu na počasí. Protože je budete udržovat ve vnitřním prostředí, kde je stálá teplota. Nebo vytápěném skleníku. Možností, do čeho semínka sázet, je více. Ale pokud chcete začít s ekologickým způsobem pěstování, zasaďte je do vaječných skořápek. Asi měsíc předem si je začněte v kuchyni schraňovat. Stačí jenom při rozklepnutí vajíčka ohlídat, aby skořápka zůstala neporušena a pokud možno vytvořila dvě rovnoměrné poloviny. Do nich se nasype rašelina, vhodná ke klíčení rostlin. Vtlačí se semínko a jemně zasype hlínou. Takto připravené je můžete uložit zpátky do kartonového obalu, který vám zbyl po spotřebovaných vejcích. Nebo je naskládáte vedle sebe do nádoby s pevným dnem. Aby se semínka mohla průběžně zalévat. Po vyklíčení můžete rašící rostliny zasadit do záhonu i se skořápkou. Ta se během krátkého času v zemi rozloží a poskytne sazenici potřebné hnojení.