Dokáže práce na zahradě zlepšit naše zdraví?

Stejně tak jako domácí strava dokáže zlepšit naše zdraví, práce o její produkci ovlivňuje převážně naši fyzickou stránku. Jak ale ze zahradničení vytěžit co nejvíce?

Rozehřejte se

Jako před každým cvičením, i před prací na zahradě se doporučuje rozcvičit se. Stačí pět až deset minut jednoduchého rozehřátí a základního protažení, hlavně v oblasti nohou, paží a rukou. 

Zahradničení

Udržujte pravidelnost

Pokud chcete vylepšit své zdraví skrze zahradnictví, měli byste na zahradě trávit minimálně 30 minut každý den. Taková doba dokáže skvěle nahradit cvičení každý den, snížit cholesterol v krvi a krevní tlak. Je pro Vás jednodušší 30 minut běžet či zvedat těžké váhy, nebo rýt záhon? A co z toho Vás bude více bavit?

Kontrolujte své pohyby

Je důležité neopakovat stejné pohyby pořád dokola. Vědomě je měňte, jednou použijte levou ruku, podruhé pravou. Toto se doporučuje u jakéhokoliv typu cvičení.

Také si své pohyby hlídejte. Používejte správnou techniku při zvedání těžkých věcí, abyste předešli zraněním. Také se pokoušejte udržovat si vzpřímený postoj. Někdy se doporučuje dřepnout si s rovnými zády spíše než se posadit a záda zakulatit.

Snažte se 

Pouze zalévání květin opravdu nezvýší tepovou frekvenci. Musíte se opravdu snažit, zapojit co nejvíce svalů – kopání, rytí, příprava záhonů, likvidace starých rostlin… Berte to jako výzvu, na jejímž konci je proměna celé zahrady.

Domácí strava

Domácí strava

Jakmile věnujete tolik úsilí na obstarání zahrady, užívejte její plody co nejvíce. Vařte ze svých domácích potravin. Tak si budete přímo jisti, co v nich je a že nejsou stříkané žádnými chemikáliemi, které by snad mohly negativně ovlivnit Vaše zdraví (v případě nedostatečného omytí, špatné tepelné úpravy,…). Navíc, jablko, které vyroste u Vás na zahradě chutná mnohem lépe, než jablko, co si koupíte v obchodě!

 

Zahradničení není lehká práce, ale pokud Vás baví, není co řešit – můžete tak zlepšit své fyzické zdraví a možná i ušetřit pár korun, když si raději utrhnete jablko ze stromu, než když pojedete do obchodu a koupíte si kus, který vyrostl daleko ve Španělsku!