Kdy je vhodné v domě použít točité schody?

Po schodech chodí prakticky každý z nás denně. Najdeme je v každé budově, bez ohledu na její velikost. Jsou totiž v současnosti tím nejlepším způsobem, jak bez pomoci mechanizace překonat v krátkém úseku větší výškový rozdíl.

I z tohoto důvodu se staly naprosto běžnou součástí našich životů. Považujeme je za samozřejmost, a prakticky jim nevěnujeme pozornost. Není tedy divu, že si ani neuvědomujeme, kolik nejrůznějších druhů a typů existuje. Tedy až do chvíle, než začneme stavět či rekonstruovat vlastní dům.

schodiste4

Jednou z věcí, které je zde potřeba udělat, je totiž výběr schodiště. A věřte, že to není tak snadný úkol, jak se na první pohled může zdát. Podobně jako u kteréhokoliv jiného zboží, i zde se výrobci a prodejci předhání v nejlepších nabídkách. Laik pak může mít problém se v nich vyznat. Ovšem je jasné, že pro náš domov chceme něco speciálního.

Jedním z typů, nad kterým mnoho lidí uvažuje, jsou i točité schody KMK Design. S nimi se setkáváme především ve starých budovách, ale najdeme je také například v rozhlednách. Pokud se pro ně rozhodneme, můžeme počítat s tím, že našemu domu dodají skutečně starobylé kouzlo.

schodiste2

To však samozřejmě neznamená, že zde není háček. Ten je v tomto případě ve faktu, že po tomto typu schodiště není tak snadné chodit, jako po tom klasickém. Důvodem je postupně se zužující šířka schodu, takže musíme vždy dávat pozor, kam šlapeme. Nemůžeme tedy až tak využít svalovou paměť, jako v případě klasických schodů.

S tím je samozřejmě spojeno i vyšší riziko úrazu a pádu ze schodů, což je něco, co mnoho lidí nechce riskovat. A to zvláště v případě, že v onom domě budou bydlet i malé děti či staří lidé, případně lidé s omezenou schopností pohybu. Pro ty všechny by totiž představovalo točité schodiště problém.

Je tedy jasné, že pokud vybíráme, měli bychom zvážit i tyto okolnosti. Jistě, vzhled je důležitý, avšak rozhodně by neměl být prioritou.