Pergola je grunt

Dřevěné pergoly na sebe berou různé podoby. Některé jsou strohé, tvořené jen trámovým rámem a střechou. Jiné zase ozdobné, kdy výplně stěn, tvoří různě plastické propletence dřevěných lišt, či dokonce vyřezávaných dřevěných ploch.

Pergoly bývají vybavené i bez zařízení. Prostě majitelé v jarním až podzimním období do nich natahají přenosný nábytek a o více se nestarají. Jiné pergoly můžeme obdivovat jako sofistikované, multifunkční zahradní vybavení. Nechybí pohodlné sedačky, stole, křesílka. Prostě vše co je zapotřebí k pořádnému odpočinkovému „leháru“.

Pergola v základu

Pergoly aktivních majitelů mohou být zase vybaveny kuchyní, grilem či pecí na pizzu. Kuchyňské vybavení zahradní pergoly bývá kolikrát na vyšší úrovni, než je kuchyň v samotném domě. To se stává proto, že vaření na zahradě je vždy obřad, kterého se účastní nejen majitelé domu, ale i jejich návštěvy. Musí to tedy patřičně, reprezentativně vypadat.

Pokud nemáte ambice svou pergolou oslňovat návštěvy a sousedy, bude pro vás ideální dřevěná pergola 4×4. Plocha 16m2 poskytuje dostatek prostoru pro základní vybavení a umístění všech potřebných zařizovacích předmětů. Vleze vám do ní zahradní sedačka, křesla, stůl. Umístit sem můžete i servírovací stolek, zavěsit televizi, umístit lednici, nezbytné to vybavení pro tropické letní dny.

Zároveň má tato pergola ve svých rozměrech obrovskou výhodu. Ta spočívá právě v tom, že nezabere velkou část vaší zahrady. Jen si představte dva automobily zaparkované těsně vedle sebe. Jen takovou plochu si z vaší zahrady ukousne. To není moc, že?

I tohle je pergola

Po rozhodnutí, zakoupit si pergolu, si dobře rozmyslete její umístění na vašem pozemku. Musí v tom být logika, musí být pohodlně přístupná a zároveň vám nesmí bránit v obvyklém výhledu z oken vašeho domu. Neměla by být příliš vzdálená od domu, protože určitě si v rámci odpočinku budete chtít odskočit pro nějaké občerstvení a podobně.

Po výběru místa, pečlivě zaměřte ukotvení konstrukce pergoly a pak už můžete začít s montáží.