Jak si vybrat zubní kartáček

Jak začít

při výběru zubního kartáčku jde především o osobní pohodlí. Některé lidi trápí citlivost zubů, jiní mají nemoci dásní a další jsou bez jakýchkoliv problémů. Pokud si vůbec nevíte rady, požádejte o radu svého zubaře, který vám rád poradí, jak vybrat zubní kartáček. Obecně by měl mít dobrý zubní kartáček tyto vlastnosti:

• Velikost hlavy by měla být taková, aby se kartáček dostal do všech koutů dutiny ústní.

• Štětiny by měly být pružné, aby se dostaly do všech prostor a nepoškodily zuby.

• Rukojeť by měla být pohodlná do ruky a měla by být uchopitelná i s mokrým povrchem.

zk

Specifikace

Pokud jde o specifikaci štětin (vlnité, ploché, klenuté), hlavy (kulatá, oválná) nebo rukojeti (ergonomická, s kloubovou hlavou), musíte si vybrat podle svých potřeb, pohodlí a praktičnosti. Nejlepším způsob je vyzkoušet si více rozdílných druhů kartáčku a potom si vybrat.

Je také dobré si uvědomit, že zubní kartáček se má alespoň 1x za tři měsíce vyměnit. To můžete i častěji, pokud si všimnete, že jsou štětiny opotřebené. Tímto způsobem budete mít jistotu, že se o své zuby vždy staráte správně aniž byste si je poškodili anebo si způsobili nějakou bolestivou infekci zubů nebo dásní.

zk1

Elektrické zubní kartáčky

Novou generaci zubních kartáčků tvoří elektrické zubní kartáčky, které eliminují 2,5 až 5x více zubního plaku než normální kartáčky. Také vám umožní snadno dosáhnout nejobtížněji přístupných míst v dutině ústní.

Mnoho modelů je vybaveno časovačem, který pomůže dodržovat doporučovaný čas na čištění zubů. Některé kartáčky mají také detektor tlaku, který umožňuje správně rozložit sílu vyvíjenou na zubní kartáček. Tvar a funkce elektrického kartáčku nabízí možnost čistit každý zub zdola nahoru a krouživými pohyby na všech jeho ploškách.

Elektrické kartáčky se dělí na:

• kartáčky s elektrickou hlavou, která se otáčí

• kartáčky tvarově podobné klasickým kartáčkům, kterým se říká sonické

Sonické zubní kartáčky jsou vybavené moderní technologií, která jim umožňuje dosáhnout 35000 pohybů za minutu. Pomocí ručního kartáčku lze udělat asi 600 pohybů za minutu.