Zcivilizovaly nás peníze?

Za všechno, čeho kdy lidstvo dosáhlo, nebo aspoň za skutečně podstatnou část z toho, čeho bylo dosaženo, vděčí lidstvo vlastně jedině penězům. Kdyby těch nebylo, neměli bychom skoro nic z toho, co můžeme teoreticky mít, kdykoliv se rozhodneme si to pořídit, a to nejen proto, že bychom si to nemohli koupit, ale i proto, že by se to často nikomu nevyplácelo vymýšlet a vyrábět, když by z toho dotyčný nakonec zřejmě nic neměl.

Ale díky tomu, že u nás a nejen u nás máme finance, není pořizování si čehokoliv problém, a tak se i vyrábí, slouží a vymýšlí, aby se tím peníze vydělaly a každý tak měl co utrácet.

jedna marka

Dalo by se tedy říci, že za naší vyspělostí stojí právě finance. To díky nim máme i to, co nemají žádní jiní tvorové neoplývající penězi, to díky finančním prostředkům se nám snáze daří vytvářet finanční rezervy, které vydrží daleko spíše než zásoby, jaké si dělávají před zimou nebo jinou nepříznivou dobou jiní živí tvorové. I když je samozřejmé, že i peníze se nám ‚kazí‘, že je znehodnocuje inflace, kterou nelze spouštět ze zřetele. A v podstatě se tedy dá říci, že jsou peníze dokonalý prostředek, který nás zcivilizoval.

německá mince

Ale je tomu skutečně tak? Jak se to vezme. Je jisté, že peníze určitě svoji pozitivní roli sehrály a sehrávají. Ale rozhodně se nedá tvrdit, že jsme díky nim jenom civilizovanější. Protože z nás peníze nejednou naopak dělají i učiněné barbary. Což mi určitě potvrdíte, protože jste si určitě aspoň někdy všimli, že nejsou finance jenom něčím, co přináší dobro.

Kvůli nim se přece také krade, což není zrovna civilizované, s úmyslem finančně se zaopatřit se i přepadá, i podvádí, ba i válčí. Prostě se dělá i ledacos zavrženíhodné, co rozhodně nemá s civilizovaností nic společného. A tak nemůžeme být z existence peněz vlastně zase až tak moc nadšení. Ale přesto je potřebujeme. Aspoň dokud někdo nevymyslí něco lepšího.