Obrovská zadluženost některých rodin je až zarážející

Podle statistik se v dluzích lidé topí nejvíc v Ústeckém kraji, v Karlovarském kraji, na Bruntálsku a na Ostravsku. Za nimi následují část Moravskoslezského a Olomouckého kraje, většina středních Čech, částečně Liberecký kraj a Jihočeský kraj. Nejméně zadlužených lidí a domácností je na Vysočině.
V České republice je podle statistik celkově téměř 900 tisíc lidí v exekučním řízení a z nich více než polovina má dokonce na svém hrbu nejméně dvě exekuce. 150 tisíc lidí se topí v dluhové pasti s více než 10 exekucemi.
radost z bohatství

Dluhová past, odkud není úniku

Dluhová past je oficiálně stanovený termín, který definuje člověka staršího patnácti let s minimálně třemi exekucemi. Z takové situace už lidé často nejsou schopni vybruslit. Paradoxní je také to, že v současné době hospodářské konjunktury a při minimální nezaměstnanosti naopak případů exekučních řízení a dlužníků přibývá. A týká se to nejen Ústeckého a Karlovarského kraje, kde je situace nejkritičtější, ale téměř celého území republiky. Za loňský rok vzrostl počet dlužníků o více než 30 tisíc, což je nárůst oproti roku 2016 o necelá tři a půl procenta.
starý chudák

Do dluhové pasti padají celé rodiny

Jsou to opravdu děsivá čísla, vždyť se dluhová past v Česku týká téměř půl milionu dospělých, kteří ovšem nežijí sami a mají zpravidla rodiny, takže se v dluzích utápí i jejich manželky, děti a prarodiče. Skutečný počet dlužníků v pasti se odhaduje na více než dva miliony obyvatel Česka. Budeme-li chtít vypočítat poměr těchto extrémně zadlužených lidí k počtu obyvatel České republiky, který se pohybuje kolem 10 milionů, jedná se o celých dvacet procent lidí v dluhové pasti, ze které prakticky není úniku!
Je to velice smutná statistika, která jen svědčí o tom, kam se lidé v České republice dopracovali za necelých třicet let pomyslné svobody, po pádu socialistického režimu. Statistika, která sice konstatuje tato drsná čísla, ovšem nic neřeší.