Deficit jódu může mít za následek závažný společenský problém

Nic se nemá přehánět, to platí zvláště u konzumace potravinových vitamínových doplňků. Opatrní bychom měli být především v souvislosti se suplementací vitamínu D a jódu. Tato fakta si však většinou ti, kteří potravinové doplňky konzumují, dobře uvědomují.
Horší situace nastává v okamžiku jejich deficitu. V souvislosti s vitamínem D bylo prokázáno, že v naší zeměpisné šířce je v zimním období velmi málo slunečního svitu, a že v mnoha případech, kdy si v létě tělo ukládá tuto látku do zásoby, není v zimě zásoba pro náš organismus dostatečná. To platí především pro pracující, kteří tráví většinu času v uzavřených místnostech – v kancelářích a dílenských provozech. Dříve se zkrátka lidé pohybovali častěji venku, v přírodě, a pokožku vystavovali slunci mnohem déle.
mořské ryby
Problematickým se také jeví deficit jódu ve středoevropské populaci. Naše země nemá jeho vlastní surovinové zdroje (až na pár výjimek, jako je např. luhačovická Vincentka), a tak musíme jód doplňovat v potravě uměle. Konzumujeme navíc velmi málo mořských ryb a obvykle je jedinou cestou příjmu tohoto prvku jodizovaná sůl.

Nedostatek jódu snižuje IQ

Největším nedostatkem trpí v Česku zejména ženy v průběhu těhotenství. Tehdy se při formování plodu využívá mnoha živin a pochopitelně i jód, toho je však třeba přijmout v tomto období více, než bývá obvyklé. Vědci zjistili, že i relativně malý deficit ohrozí vývoj dítěte ve formě sníženého inteligenčního kvocientu a neurologických poruch . Problémy se mohou také projevit předčasným porodem nebo potratem a u dítěte později vedou k hyperaktivitě, psychomotorickým potížím a tuhnutí svalů.
ulovené ryby
Snížení IQ lze vypozorovat i v současné populaci, což může mít značný společenský dopad na celou zemi, lidé pak mají potíže s pamětí, nejsou schopni chápat základní souvislosti a děje a nenachází uplatnění v zaměstnání. Prozatím se tomuto fenoménu věnuje příliš málo pozornosti, evropští zákonodárci jej nepovažují za prioritní, ačkoli na tento fakt upozornila konference vědců v polském Krakově na počátku roku 2018.

4/5 - (2 votes)