Na svět přišlo dítě a partner jde stranou

Radostné očekávání potomka je období plné nedočkavosti a těšení se, ale je také plné obav a nervozity. Zvláště pak u prvního potomka, kdy vlastně vůbec nevíme, do čeho jdeme, takže nás čeká krok do neznáma. Na jednu stranu se nemůžeme dočkat, až toho mrňouska poprvé spatříme. Hoříme zvědavostí, jak bude vypadat, jaké bude mít vlásky, nosánek, toužíme jej už držet v náručí a pochovat si ho. Zároveň ale pociťujeme strach, zda se o to maličké dokážeme postarat, zda mu budeme schopni dát vše, co potřebuje, zda jej budeme milovat… Ani to totiž není samozřejmost. Během pár okamžiků se pro nás ale stane naše miminko středem vesmíru. Učíme se o něj starat, učíme se ho milovat, snažíme se rozpoznávat jeho potřeby a být mu neustále nablízku. Náš dosavadní život jde stranou, přijímáme novou roli – roli rodiče, a téměř každou chvíli věnujeme miminku.
milující matka s miminkem
V prvních týdnech je toto naprosto normální. Snažíme se vytvořit si s miminkem určitý režim, spojit naše životy a přizpůsobit se nové situaci. V některých případech se ale může stát, že to maminky příliš přehánějí i po pár týdnech. Jsou na miminko přecitlivělé, nevěnují se ničemu a nikomu jinému než dítěti a jsou úzkostlivé. Často v těchto případech odsouvají na vedlejší kolej i partnera a přestávají si uvědomovat, že partner se stal také rodičem. Pokud by situace zašla do extrému, je vhodné si o tom s někým promluvit.
a přiletěl čáp
Ano, to že se nám narodí dítě, je zásadní změna, ale dítě se narodí oběma partnerům současně. Nemůžeme se přestat věnovat partnerovi a úplně jej odsunout na vedlejší kolej, když se miminko narodí. Je potřeba najít si i chvíle pro sebe a věnovat se vztahu, který jste již nějakou dobu budovali. Jestliže soustředíte veškerou svou pozornost jenom na to maličké, často se stává, že partnery spojuje právě pouze jejich potomek a vše, co vytvořili před jeho příchodem je pryč. Na vztahu je potřeba pracovat a dítě se stává součástí tohoto vztahu. A tak, jak jste se museli naučit žít se svým partnerem, se nyní musíte naučit žít se svým dítětem ve třech. Překvapte svého partnera romantickou večeří při svíčkách, vyfikněte se pro něj nebo připravte společnou koupel. Udělejte něco, čím mu ukážete, že i když je pro Vás v tuto chvíli nejdůležitější jak Vaše miminko klásně papá, kolikrát za den se vykakalo, jak klásně spinká, tak on je pořád Váš chlap, Vaše opora a Vaše láska.